Ministar Ružić o bijelom štrajku: Razgovaramo i radimo na rješenju

Djelatnici splitskog Zavoda za socijalni rad započeli su bijeli štrajk zbog manjka stručnih kadrova i administrativnog opterećenja, a Ministarstvo rada i socijalne politike jamči da će korisnici i dalje nesmetano primati sve usluge dok se traže rješenja.

Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić poručio je u ponedjeljak vezano za bijeli štrajk koji su u ponedjeljak započeli zaposleni u splitskom Zavodu za socijalnu skrb da još od prošlog tjedna razgovara i razgovarat će i dalje sa svima u sustavu kako bi se pronašlo najbolje dugoročno rješenje.

Ružić je uoči sjednice Predsjedništva HDZ-a poručio kako je još prošli tjedan razgovarao s predstavnicima Komore socijalnih radnika, kao i s predstavnicima sindikata zaposlenih u sustavu socijalne skrbi, a novi razgovori bit će sutra s predsjednikom Komore. Dodao je da se čini sve kako bi na najbolji način i dugoročno otklonili probleme i smanjili administrativna opterećenja.

– To se, naravno, ne može učiniti preko noći, ali učinit ćemo zaista u roku koji će biti najkraći kako bismo dobili dugoročna rješenja i kako bi se naši zaposlenici mogli posvetiti svom stručnom poslu jer je to i za njihovo karijerno zadovoljstvo, ali i za zadovoljstvo samih korisnika najbolje i najmudrije, poručio je ministar.

Što se tiče broja zaposlenih u splitskom centru za socijalnu skrb i ima li ih dovoljno, Ružić je istaknuo da su na zadnjim natječajima popunili upražnjena mjesta i nastavljaju ih puniti. Rekao je i kako u komparaciji s ostalim centrima, u Splitu ne bilježe značajan nedostatak mjesta.

– Ono što trenutno zbog bijelog štrajka imamo jest usporen ritam rješavanja zaostalih predmeta, ali kod redovnih procedura niti u jednom obliku danas, na dan tzv. bijelog štrajka, nije bilo zapreka, nikakvih novih zaostataka niti zapinjanja u procedurama, rekao je ministar. Naglasio je i kako je u posljednjih godinu dana zaposleno gotovo tisuću ljudi u sustavu socijalne skrbi.

Ružića su novinari pitali i za Centar za odgoj i obrazovanje Dubrava iz kojeg dolaze ozbiljne optužbe zaposlenih, ali i roditelja i korisnika. Odgovorio je kako je sve to shvatio najozbiljnije moguće i da je u stalnom kontaktu.

– Inspekcijski nadzor je u tijeku i očekujemo do kraja tjedna prispijeće tog nalaza i čim stigne i ja i nadležna tijela postupit će sukladno nalazu. Osobno sam naložio i dodatne postupke i analize samog objekta, ali i ostalih aspekata sigurnosti i dajem sve od sebe da ta djeca budu u što sigurnijem okružju i da se s njima postupa sukladno svim načelima dobre prakse, poručio je ministar.

 

“Bijeli štrajk” u Splitu i Kaštelima protekao u redu

Čelnica županijske službe Hrvatskog zavoda za socijalni rad u Splitu Milena Drlje izjavila je u ponedjeljak da su “bijeli štrajk” organizirali stručni radnici područnih ureda Split i Kaštela, dok drugi područni uredi u županiji nisu uključeni, a prvi dan štrajka protekao je u redu.

Drlje je rekla novinarima da u Splitu i Kaštelima radi oko 150 stručnih radnika te da je prvi dan “bijelog štrajka” protekao u redu – nikakvih incidenata nije bilo niti je odbijeno pružanje usluga bilo kojem korisniku.

Radnici su u najavi štrajka istaknuli da ga organiziraju zbog višegodišnjeg oglušivanja nadređenih na upozorenja o preopterećenosti i nedostatku kadrova, kroničnog nedostatka stručnih radnika i njihovog kontinuiranog odljeva.

Danas se nisu oglašavali jer, kako se neslužbeno doznaje, za to čekaju dozvolu svojih nadređenih.

Drlje je pak ustvrdila da se u Zavodu kontinuirano provode zapošljavanja, a u splitskom područnom uredu prošle godine je zaposleno 20-tak stručnih djelatnika.

– Tijekom godina je povećan broj izvršitelja na svim stručnim cjelinama. U okviru mogućnosti se poduzima sve što je moguće da bi se optimalno odvijao radni proces, kazala je.

Radnici koji sudjelju u “bijelom štrajku” trebali bi poštivati sve korake u postupcima, a žurne situacije ne bi trebali ostaviti neodrađene, poručila je.

– Nadam se da će se nastaviti dijalog i da ćemo naći rješenje kako bi nastavili raditi u interesu naših korisnika. Učinit ćemo sve da stručni radnici imaju podršku i pomoć za svoj radni status, a korisnici će u Zavod dolaziti kao i prije, kaže Drlje.

U posljednje dvije godine raspisali su tri do četiri natječaja za zapošljavanje godišnje, a na neke natječaje nisu se prijavili nikakvi kandidati. Drlje dodaje da im primarno nedostaje socijalnih radnika i psihologa.

 

Državna tajnica Mađerić: Upoznati smo sa štrajkom, tražimo riješenje

Državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Margareta Mađerić izjavila je u ponedjeljak da su upoznati s “bijelim štrajkom” koji su započeli djelatnici splitskog Zavoda za socijalni rad te se traže najbolja rješenja pri čemu je poručila da će korisnicima biti nesmetano pružena usluga.

Mađerić je izjavila da je o bijelom štrajku, koji se osim u Splitu, provodi i u nekim drugim gradovima, upoznat Hrvatski zavod za socijalni rad. Dodala je i kako je od trenutka osnivanja Zavoda zaposleno 273 radnika, u Splitu konkretno sedam i da se kontinuirano zapošljavaju i zapošljavat će se stručni radnici.Napomenula je kako je dijalog izuzetno važan, kao i međusobno razumijevanje i komunikacija.

– Upravo je i ministar Ružić pokrenuo i razgovore s Hrvatskom udrugom socijalnih radnika, predsjednicom Sindikata zaposlenih u sustavu socijalne skrbi, s predstavnicima i ravnateljicom Hrvatskog zavoda za socijalni rad, kako bi ono što je najvažnije tijekom štrajka, koji je najavljen i koji se od danas provodi, usluga za sve naše korisnike bila nesmetano pružena i ja vjerujem da će upravo to biti tako, istaknula je Mađerić, dodajući da vjeruje da će se naći rješenje i za taj problem.

Na novinarsko pitanje je li sedmero novih zaposlenih dovoljno i ima li potrebe za dodatnim zapošljavanjem, ponovila je da se stalno radi na novim zapošljavanjima i da taj postupak nije završen i provodi se na temelju iskaza interesa područnih ureda i ravnatelja.

– Dijalog je ključan. Mi smo tu s istim ciljem, kako Ministarstvo, tako udruge, sindikati, ali i Hrvatski zavod za socijalni rad za pružanje dobre i kvalitetne usluge za sve naše korisnika. To nam je apsolutni prioritet i krećemo u razmatranje novih rješenja za sve ove izazove, rasterećenje te reorganizacijom posla, vezano i konkretno ovdje u ovim područnim uredima, ali i ostalim uredima diljem Hrvatske, rekla je Mađerić.

Hrvatski zavod za socijalni rad (HZSR) izvijestio je u ponedjeljak da se bez teškoća i zastoja u radu obavlja poslovanje područnih ureda u Splitu i Kaštelima te drugim gradovima koji su iskazali podršku tzv. bijelom štrajku, no ne raspolaže podacima o broju sudionika koje je pak podržala Hrvatska komora socijalnih radnika (HKSR).

HZSR je na upit Hine izvijestio da su u tzv. bijelom štrajku od danas područni uredi Split i Kaštela, a podršku su dali područni uredi Novi Zagreb, Peščenica i Nova Gradiška.

Zavod je odbacio informacije prema kojima su se štrajku pridružili i neki područni uredi u drugim gradovima.

– Ne raspolažemo podatkom o broju radnika u bijelom štrajku u navedenim područnim uredima, ali možemo reći da se poslovanje istih obavlja bez teškoća i zastoja u radu, naveli su u odgovoru.

Područni uredi organiziraju rad tako da se zaprimaju svi zahtjevi i da se osigurava neposredan rad s korisnicima, a sve kako korisnici ne bi bili uskraćeni za prava i usluge iz sustava socijalne skrbi na koja imaju pravo prema važećim zakonskim propisima, dodali su.

– Također napominjemo da se poduzimaju sve potrebne mjere i aktivnosti radi unaprjeđenja stručnog rada i uvjeta rada te zapošljavanja stručnih radnika, poručili su iz HZSR-a.

Djelatnici splitskog Zavoda za socijalni rad u ponedjeljak su započeli bijeli štrajk zbog dugogodišnjeg manjka zaposlenih i izostanka mjera mjerodavnih institucija za stabilizaciju sustava socijalne skrbi, a pokretač su sami radnici.

 

Štrajk podržava Komora: Područni uredi su administrativno zatrpani

Iako Hrvatska komora socijalnih radnika (HKSR) nije organizator te nema podatke o odazivu, njezin predsjednik Domagoj Kronstein potvrdio je Hini da Komora podržava štrajk stručnih djelatnika.

– Mi smo strukovna Komora koja zastupa socijalne radnike, ali zastupamo i sustav socijalne skrbi jer smo servis građanima. Na ovaj način više ne možemo obavljati posao i smatram to stručno-opravdano podržati, izjavio je.

Kao glavne probleme istaknuo je manjak stručnih radnika i njihovu veliku administrativnu preopterećenost.

– Stručni radnici više se bave administracijom i papirima nego što se kroz posao stignu baviti stvarnim problemima i razgovarati s ljudima. To je najveći problem, a dalje su problem javne ovlasti gdje cijeli niz godina upućujemo da ne može sve biti u Zavodu za socijalni rad, odnosno u bivšim centrima za socijalnu skrb, upozorio je predsjednik Komore.

Kao primjer naveo je inkluzivni dodatak, pravo koje je isključivo vezano za zdravstveno stanje korisnika, gdje su socijalni radnici “pretvoreni u administratore koji prikupljaju dokumentaciju” i prosljeđuju je drugim tijelima, a što je, kaže, posao koji može raditi i netko sa srednjom stručnom spremom.

Govoreći općenito o problemima u sustavu, Kronstein je upozorio i kako se stručni radnici osjećaju financijski zakinuto iako su plaće rasle jer su se izgubili dodaci na uvjete rada i rad sa strankama koji je iznimno zahtjevan, dok dugogodišnji problem predstavlja i nepoštovanje Pravilnika o minimalnim uvjetima koji govori koliko socijalnih radnika može raditi s koliko obitelji.

 

Komora: Stječe se dojam da je ministar voljan raditi na promjenama

U povodu najave bijelog štrajka resorno Ministarstvo rada i socijalne politike pozvalo je na dijalog radi cjelovitog unaprjeđenja sustava socijalne skrbi. Naveli su i kako je ministar Alen Ružić već započeo razgovore s relevantnim dionicima, ponajprije s predstavnicima Komore te u najkraćem roku planira i sastanke s predstavnicima zaposlenika i sindikata kako bi se raspravilo o ključnim problemima i mogućim rješenjima.

Kronstein je potvrdio kako su imali kratak briefing te ih očekuje sastanak ovaj tjedan.

– Za sada, sve poruke ministra su dobronamjerne i stječe se dojam da to ide u dobrom smjeru jer će to, na kraju krajeva, i biti stvar političke odluke. Stječe se dojam da čuje i da je voljan raditi na promjenama, istaknuo je.

Upitan hoće li se to i ostvariti, predsjednik HKSR-a odgovorio je kako je to uvijek pitanje jer ti problemi ne traju “od jučer”.

– Mi cijelo vrijeme kao struka upozoravamo. Voljeli bismo da se glas struke čuje i uvažava kada se donose novi zakoni. Potrošimo vrijeme, pišemo primjedbe na zakone, a na kraju se ništa ne uvaži i onda dođemo na ovo na što smo sad došli, ocijenio je Kronstein.

Pokretač štrajka su radnici koji su se organizirali zbog, kako kažu u inicijativi, višegodišnjeg oglušivanja nadređenih na upozorenja o preopterećenosti i nedostatku kadrova, a pridružili su im se i djelatnici drugih područnih ureda i ustanova socijalne skrbi, iako dio zaposlenika, osobito u manjim sredinama, strahuje od mogućih posljedica i sankcija.

 

Split: Zavod za socijalni rad u “bijelom štrajku”

Radnici ističu kako su se na bijeli štrajk odlučili zbog kroničnog nedostatka stručnih radnika i njihov kontinuirani odljev, a o svemu su još prije dvije godine obavijestili nadređene, no pravodobne mjere su izostale. Danas su svi na poslu gdje neće uzimati nove predmete, nego će rješavati stare, kao i hitne, te neodgodive predmete. Bijeli štrajk bi trebao trajati do ispunjenja zahtjeva, a o svojim namjerama su obavijestili sve relevantne institucije.

Inicijativa “Od šutnje do promjene” je najavila da će se područnom uredu Split danas pridružiti svi područni uredi Hrvatskog zavoda za socijalni rad (HZSR) Splitsko-dalmatinske županije odnosno gradovi Makarska, Trogir, Sinj, Omiš, Imotski, Supetar, Kaštela, ali i Novi Zagreb, Peščenica, Sisak, Daruvar te Nova Gradiška.

“Od šutnje do promjene” je inicijativa koju čini skupina stručnjaka iz socijalne skrbi koja nastoje poslati informacije, ali i molbe za pomoć široj zajednici zbog sve veće zabrinutosti za korisnike sustava socijalne skrbi.

 

 

Izvor: www.vijesti.hrt.hr

Počeli prosvjedi socijalnih radnika, očajni su: ‘O reformama se krene pričati samo kad se dogode tragedije’

Sindikat zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi organizirao je u srijedu polusatni prosvjed zaposlenika “Čujete li našu šutnju?”, u tišini ispred svojih ustanova diljem zemlje, želeći tako upozoriti na brojne probleme u sustavu poput potkapacitiranost i loših radnih uvjeta. Prosvjed je, kako su istaknuli, organizirao kao odgovor nadležnim institucijama za ignoriranje gorućih problema u sustavu i nespremnost da se sustav uredi na dobrobit radnika i korisnika.

“Današnji prosvjed odgovor je na šutnju resornog ministarstva u odnosu na naše zahtjeve od više od 20 godina u kontinuitetu gdje upozoravamo na iznimno loše radne uvjete”, kazala je sindikalna povjerenica i članica Središnjeg odbora Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske Božena Horvat Alajbegović.

Prijete i štrajkom

Ona je ispred podružnice centra za socijalnu skrb na Črnomercu podsjetila kako godinama upozoravaju nadležne institucije na nedovoljnu zaštitu zaposlenika, na probleme potkapacitiranosti sustava, loše radne uvjete, međuresorsku nekoordiniranost, prekomjerne ovlasti i pretjerano administriranje, probleme napredovanja stručnih radnika, centralizirano vođenje sustavom te problem nametnutog skrbništva. Radi se, kaže, o jednoj od akcija koje sindikat organizira, a ukoliko zahtjevi ne budu usvojeni otvorena je i mogućnost štrajka.

Horvat Alajbegović navela je da u sustavu socijalne skrbi u Hrvatskoj nedostaje 1700 stručnih radnika, od čega 700 socijalnih radnika u centrima za socijalnu skrb. Nemaju, kaže, adekvatne prostore rada. Stoga traže da se žurno u lokalnim zajednicama izgrade namjenski prostori za djelovanje centara za socijalnu skrb kako bi na kvalitetan način mogli pružati usluge, odnosno jedan korisnik na jednog socijalnog radnika.

Jedan socijalac ima 100 obitelji na skrbi

Od resornog ministarstva traže da se zakoni ne donose bez sudjelovanja onih koji ga provode u praksi. “Imamo više od 150 javnih ovlasti i nadležni smo za poslove koji ne pripadaju našem sustavu”, istaknula je Horvat Alajbegović, navodeći primjere poput prava na osobnu invalidninu, dodatak za pomoć i njegu, naknadu za zaposlenja, status roditelja njegovatelja. To su, kaže, prava koja proizlaze iz narušenog zdravstvenog stanja i trebali bi se ostvarivati u drugom sustavu.

Također, dodala je, stručni radnici centara opterećeni su administriranjem nauštrb savjetodavnog i pomagačkog rada, radi se preko normativa te se ne prate standardi EU. Na odjelu za djecu jedan socijalni radnik ima sto obitelji na skrbi, a u Europi 20. “Na skrbi imamo 200 štićenika, to su osobe lišene poslovne sposobnosti, osobe koje ne mogu samostalno odlučivati, na odjelu za djecu imaju sto obitelji s teškim međusobnim i partnerskim odnosima dok u Europi kolege imaju 20 obitelji”, navela je Horvat Alajbegović.

Zabrinuti zbog sigurnosti radnika

Iz Sindikata, nakon učestalih napada i prijetnji radnicima u sustavu socijalne skrbim izražavaju duboku zabrinutost za sigurnost zaposlenika. Pravodobni izostanak odgovornih na govor mržnje i poziva na linč socijalnih radnika polučio je, ističu, ogromnu i nenadoknadivu štetu svim radnicima u sustavu, a napadi i prijetnje postali su svakodnevnica.

“Ovaj puta odlučili promijeniti dosadašnji način upozoravanja i nećemo dozvoliti da se profesija socijalnog rada na ovaj način blati i degradira u društvu i prostoru”, kazala je Horvat Alajbegović. Svi rokovi su, kaže, već odavno prošli. “Pozivamo na odgovornost – profesionalnu, osobnu, građansku, ali i političku. To znači da je moraju preuzeti oni koji donose odluke, oni koji su kreatori politika i imaju sredstva u državnom proračunu”, poručila je Horvat Alajbegović.

Nikakvih promjena dok se ne dogodi tragedija

N1 je izvijestio o okupljanju u Lugu Samoborskom ispred također jedne od socijalnih ustanova, Centra za obrazovanje. Odande su vlastima poručili da trebaju biti svjesni činjenice da socijalni radnici rade s “najtežom populacijom, da nam treba podrška i pomoć, a ne napadi”. Voditeljica škole Vesna Hribar Skokan, koja ističe da u Centru za socijalnu skrb radila pet godina, navela je kako na jednog socijalnog radnika dođe i više od stotinu korisnika, dok ih je zakonom predviđenom tek 50 te da to odražava sliku sustava. A da na isti taj sustav u trenutku kada se nešto dogodi pada sve ogorčenje javnosti.

Komentirala je i najave izmjena zakona i novih zapošljavanja riječima da se to najavljuje već godinama ali da se “nikada nije dogodilo ništa”. “Nikakve promjene nisu vidljive dok se ne dogodi tragedija. Ne znam kako se moće posvetiti pažnja kakva je potrebna sustavu socijalne skrbi u takvom megaministarstvu. Zar je zaista ovo samo krivnja socijalnog radnika? Tu onda kreće love na vještice sa svih strana. To je apel da se nama pomogne, u svim ustanovama”, pojasnila je Hribar Skukan.